Dom - Знање - Detalji

Нискоугљенични фероманган: својства, квалитета и употреба

Нискоугљенични фероманган је феролегура мангана која упарује висок садржај мангана са намерно ограниченим нивоом угљеника. Та комбинација је оно што га одваја од средњег и високог нивоа угљеника: може се додати у растоп да би се повећао манган без гурања угљеника изнад границе спецификације, тако да се обично користи за коначно подешавање, а не за почетно пуњење.

Одељци у наставку сумирају карактеристике описане у литератури о производу, репродукују цитирани степен и опсеге хемијског састава, и објашњавају како се група са ниским садржајем угљеника разликује од група са средњим и високим садржајем угљеника.

Кључне карактеристике нискоугљеничног феромангана

Низак садржај угљеника:угљеник се држи на ниском нивоу, што легури даје добру обрадивост и својства заваривања када се користи као додатак за легирање.

Висок садржај мангана:манган је типично у распону од 65% до 90% у породици феромангана, тако да релативно мали додатак брзо подиже манган без додавања велике тежине набоју.

Висока чврстоћа:материјал има високу чврстоћу заједно са добрим понашањем при притиску и затезању и користи се за производњу структуралних делова велике{0}}врсте.

Добра термичка обрада:термичка обрада може произвести различите микроструктуре и комбинације својстава, тако да иста основна легура може служити различитим инжењерским захтевима.

Деоксидативно и легирајуће дејство:као носач мангана такође делује као деоксидатор и средство за легирање, комбинујући се са кисеоником и нечистоћама тако да се могу уклонити из растопљене купке.

Наведене оцене и хемијски састав

Табела испод прати листу састава објављену уз изворни чланак. Цифре су проценти по маси; Мн је минимум, Ц, П и С су максимуми, а Си се наводи као опсег. Овде је приказана група са ниским садржајем угљеника, а у следећем одељку се пореде средње и високо угљеничне групе.

Група Ознака Мн (мин) Ц (макс.) Си P С (макс.)
Ниско угљеник ФеМн85Ц0.2 85 0.2 0.8-2.0 0.1-0.3 0.02
ФеМн80Ц0.5 80 0.5 0.8-2.0 0.1-0.3 0.02
ФеМн80Ц0.7 80 0.7 0.8-2.0 0.1-0.3 0.02

Три ознаке у табели покривају групу са ниским садржајем угљеника: ФеМн85Ц0.2 са најмање 85% мангана и максимално 0.2% угљеника, затим ФеМн80Ц0.5 и ФеМн80Ц0.7 са минимално 80% мангана и угљеничним плафонима од 0.5% и 0.7% респективно. Силицијум се налази у истом опсегу од 0,8-2,0% за сва три, фосфор се креће од 0,1% до 0,3%, а сумпор је ограничен на 0,02%.

Нискоугљеничне у односу на средње и високе нивое угљеника

Угљеник је линија раздвајања између три комерцијалне групе. Описни сажетак породице са ниским садржајем угљеника ставља угљеник генерално испод 1,5%, а спецификација је још строжа за ознаке ниске емисије угљеника које су горе наведене. Средњи нивои угљеника померају плафон на 1,0%, 1,5% или 2,0%, док високи нивои угљеника носе 7,0% до 8,0% угљеника и толеришу више силицијума, фосфора и сумпора.

Група Ознака Мн (мин) Ц (макс.) Си P С (макс.)
Средњи угљеник ФеМн78Ц1.0 78 1.0 0.8-2.0 0.15-0.35 0.03
ФеМн78Ц1.5 78 1.5 0.8-2.0 0.15-0.35 0.03
ФеМн75Ц1.5 75 1.5 0.8-2.0 0.15-0.35 0.03
ФеМн75Ц2.0 75 2.0 0.8-2.0 0.15-0.35 0.03
Високо угљеник ФеМн78Ц8.0 78 8.0 1.0-5.0 0.2-0.4 0.03
ФеМн75Ц7.5 75 7.5 1.0-5.0 0.2-0.4 0.03
ФеМн65Ц7.0 65 7.0 2.5-4.5 0.25-0.5 0.03
ФеМн60Ц7.0 60 7.0 2.5-4.5 0.3-0.5 0.05

Две практичне последице следе из табеле. Прво, опоравак и цена мангана: нискоугљеничне класе садрже највеће минимуме мангана, тако да испоручују више мангана по тони додатка, али се користе у мањим количинама јер су резервисане за рад који је-критичан за угљеник. Друго, резидуална контрола: група са ниским садржајем угљеника такође држи фосфор и сумпор на најстрожим границама у лиму, што је важно у челицима у којима елементи за кретање утичу на жилавост или перформансе корозије.

Где се користи нискоугљенични фероманган

Производња челика са{0}}угљиком:прилагођавање мангана у завршној фази ниске количине угљеника и загревања{0}}квалитета, при чему прикупљање угљеника мора да остане минимално.

Делови отпорни на{0} хабање:висок садржај мангана подржава добру отпорност на хабање, тако да се легура користи у производњи-компоненти отпорних на хабање.

Опрема{0}}отпорна на корозију:исти висок ниво мангана се користи за предност у опреми отпорној на корозију-, посебно тамо где је потребна матрица са ниским садржајем угљеника.

Конструктивни делови{0}}високе чврстоће:комбинација чврстоће са добрим понашањем на притисак и затезање одговара структурним компонентама.

Термички{0}}третиране компоненте:пошто легура реагује на термичку обраду, бира се тамо где се након ливења или обликовања мора развити одређена микроструктура.

Често постављана питања

П: Који ниво угљеника дефинише нискоугљенични фероманган?
Описни сажетак у изворном чланку наводи да је угљеник у нискоугљеничном феромангану обично испод 1,5%. Пратећи лист са спецификацијама је строжи за групу са ниским садржајем угљеника, наводећи максимуме од 0,2%, 0,5% и 0,7% угљеника за ФеМн85Ц0.2, ФеМн80Ц0.5 и ФеМн80Ц0.7.

П: Какав садржај мангана треба очекивати?
У спецификацији су наведени минимуми мангана од 85% и 80% за ознаке са ниским садржајем угљеника. Шира породица феромангана која је наведена на истом листу креће се од 60% до 85% минималног мангана, што се поклапа са општом тврдњом да је садржај мангана обично између 65% и 90%.

П: Како се група са ниским садржајем угљеника разликује од средње класе угљеника?
Ознаке средњег угљеника као што су ФеМн78Ц1.0 и ФеМн75Ц2.0 дозвољавају плафоне угљеника од 1,0% до 2,0%, са силицијумом и даље на 0,8-2,0%, али фосфором опуштеним на 0,15-0,35% и сумпором на 0,03%. Ниски нивои угљеника држе ниже границе угљеника и резидуалне границе.

П: Које су типичне границе за силицијум, фосфор и сумпор?
За нискоугљеничне разреде плоча наводи силицијум на 0,8-2,0%, фосфор на 0,1-0,3% и сумпор на максимално 0,02%. Високи нивои угљеника су толерантнији, са силицијумом до 1,0-5,0% или 2,5-4,5% и сумпором до 0,05% на ФеМн60Ц7.0.

П: Зашто је низак садржај угљеника важан за заваривање и машинску обраду?
Угљеник је елемент који најјаче подиже тврдоћу и смањује дуктилност у готовом челику. Одржавање ниске количине угљеника чува способност обраде и својства заваривања, што је разлог зашто је ова класа изабрана за топљење-критично за угљеник уместо јефтинијег додатка високог угљеника.

П: Да ли су доступне друге композиције и величине?
У спецификацији се наводи да се могу испоручити други хемијски састави и величине. Сваки такав захтев мора бити усаглашен у односу на планирану топлотну хемију и опсег величина који је потребан за топљење или ливницу.

Pošalji upit

Можда ти се такође свиђа